Artėja metinės pelno mokesčio deklaracijos pateikimo terminas. Neabejoju, kad daugelis savo namų darbus jau atlikote ir pelno mokesčio deklaracijų projektus parengėte siekdami tiksliai atspindėti pelno mokesčio sąnaudas finansinėse ataskaitose ir planuoti būsimus pinigų srautus.
Dažnu atveju įmonės didžiausią dėmesį skiria pelno mokesčio rizikų suvaldymui, o mokestines galimybes palieka antrame plane. Neretai dėl laiko stokos, nežinojimo, baimės pakliūti į VMI akiratį paliekame “taip kaip yra”, “kaip visada darėme”. Bet ar tikrai tvirtai sau galite atsakyti, kad jūsų pelno mokesčio deklaracijos projektas yra galutinis ir ten nepalikote tuščių lengvatų laukelių dėl to, kad neturėjote laiko, nežinojote, abejojote ar pabijojote?
Noriu paskatinti šį kartą pasielgti kitaip “nei visada”, “nei įprasta”, “nei saugu” ir trumpai priminti apie, mano nuomone, TOP 3 pelno mokesčio lengvatas jūsų verslui, kuriomis turite teisę ir privalote pasinaudoti.
1. INVESTICINIŲ PROJEKTŲ LENGVATA – 2 KARTUS ATSKAITYK IT ĮSIGIJIMO IŠLAIDAS
Lengvatos esmė: išlaidos, patirtos įsigyjant tam tikros rūšies ilgalaikį turtą (IT), skirtą naujų produktų gamybai ar paslaugų teikimui, gamybos/paslaugų pajėgumų didinimui, naujo ar esamo gamybos ar paslaugų teikimo proceso esminiam pagerinimui bei patentais apsaugotų technologijų diegimui, gali būti atskaitomos iš pajamų du kartus:
1) iš karto iki 100% mažinant einamųjų metų apmokestinamąjį pelną, ir
2) įprasta tvarka pripažįstant IT nusidėvėjimo/amortizacijos sąnaudas.
Jei IT įsigijimo išlaidų suma yra didesnė už einamųjų metų apmokestinamąjį pelną, viršijanti dalis gali būti perkeliama ir panaudota apmokestinamojo pelno mažinimui 4 ateinančius metus.
Tikimybė pasinaudoti šia lengvata yra labai didelė, jeigu pastaraisiais metais:
- Investavote į mašinas, įrengimus, įrenginius, kompiuterinę techniką, programinę įrangą ar krovininius automobilius, ir
- Įsigijote naują ir nenaudotą turtą, ir
- Šis turtas buvo skirtas naujai gamybai/paslaugoms, esamų pajėgumų didinimui ar naujų procesų diegimui/esamų pagerinimui.
Praktikoje šia lengvata gali pasinaudoti bet kuri įmonė, investuojanti į savo verslo plėtrą ir efektyvumo didinimą.
2. MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS PLĖTROS (MTEP) LENGVATA – 3 KARTUS ATSKAITYK MTEP IŠLAIDAS
Lengvatos esmė: MTEP veikloje patirtos sąnaudos, išskyrus ilgalaikio turto nusidėvėjimo ir amortizacijos sąnaudas, gali būti tris kartus atskaitomos iš pajamų tais metais, kai patiriamos. Jei einamaisiais metais įmonės apmokestinamasis pelnas nedidelis ar ji veikia nuostolingai, šios sąnaudos didina įmonės mokestinius nuostolius, kuriuos ši turės galimybę panaudoti būsimaisiais mokestiniais laikotarpiais (t.y. galės sumažinti apmokestinamąjį pelną ateityje, kai taps pelninga).
Pastebime, kad neretai įmonės apeina šią lengvatą klaidingai manydamos, kad MTEP veiklą galima vykdyti tik aukštųjų technologijų, farmacijos, gyvybės mokslų ir pan. srityse. Tačiau norime sugriauti šį mitą ir patvirtinti, kad MTEP veikla gali būti vykdoma įvairiose srityse (pvz. žemės ūkyje, maisto pramonėje, finansų, transporto, energetikos ir kt. sektoriuose).
Atsižvelgiant į šių dienų aktualijas, inovatyvūs sprendimai jūsų gamybos ir verslo procesuose dėl sutrūkinėjusių tiekimo grandinių, žaliavų, įskaitant energijos išteklių, kainų augimo, skaitmeninės ir žaliosios transformacijos tikslai, perėjimas prie žiedinės ekonomikos principo ir kt. – šiose ir panašiose iniciatyvose galima atrasti MTEP veiklos požymių.
Atkreipiu dėmesį, kad pelnas uždirbtas iš konkretaus MTEP veikloje sukurto turto (t.y. kompiuterio programų bei patentabilumo kriterijus atitinkančių išradimų) naudojimo, pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn taip pat gali būti apmokestinamas lengvatiniu 5% pelno mokesčio tarifu.
3. NELEIDŽIAMI ATSKAITYMAI – AR TIKRAI TVIRTAS „NE”?
Neretai įmonės laikosi itin konservatyvios pozicijos neleidžiamų atskaitymų klausimu. Tačiau tikrai pasitaiko atvejų, kai esate per griežti savo atžvilgiu.
Kviečiu skirti laiko ir atidžiai peržiūrėti savo neleidžiamų atskaitymų kategorijas, ypač:
1) reikšmingas pasikartojančias sumas, ir
2) vienkartinius netipinius sandorius.
Išsamiau įvertinus situaciją, taikomas įstatymų nuostatas bei praktiką ir/ar pasirengus papildomus dokumentus galite priimti kur kas optimalesnius sprendimus.
Atkreipiu dėmesį, kad visos minėtos lengvatos ar neleidžiamų atskaitymų korekcijos gali būti pritaikomos/atliekamos ir retrospektyviai – taip sutaupant (susigrąžinant) praeityje sumokėtą pelno mokestį.
Taigi skatinu padaryti pirmąjį žingsnį – įsivertinti, ar jūsų įmonei gali būti pritaikomas bent vienas iš aukščiau aptartų punktų ir pradėti veikti. Neabejoju, kad galutiniame žingsnyje neteks gailėtis, kai sutaupytas lėšas galėsite skirti verslo plėtrai, inovacijoms, darbuotojų motyvacijai ir pan. O jei prireiks, iki finišo esame pasirengę jus palydėti!