Vyriausybė pristatė ilgai lauktą mokesčių reformos paketą. Kas naujo žadama gyventojų apmokestinime ir kokią įtaką tai turės?
Papildomi 5% ir 7% GPM tarifai
Dabar atskiri progresiniai tarifai yra numatyti pajamoms iš darbo santykių (20% pajamoms iki 114k eurų* ir 32% viršijančiai daliai) bei pasyvių pajamų (kapitalo prieaugis, palūkanos ir pan.) – 15% pajamoms iki 228k* eurų ir 20% viršijančiai daliai.
Siūloma 2024 m. visas pajamas (ir darbo, ir pasyvias) vertinti bendrai, ir:
- pajamoms iki 114k eurų* taikyti standartinius tarifus (20% ar 15% priklausomai nuo tipo)
- pajamoms nuo 114k iki 228k eurų* taikyti papildomą 5% tarifą
- pajamoms virš 228k eurų* papildomą 7% tarifą
Rezultatas: pajamas vertinant bendrai, neabejotinai išaugs progresinį tarifą mokančių asmenų skaičius, ypatingai nuo pasyviųjų pajamų. Tačiau painiavos dėl skirtingų tarifų bus tik dar daugiau – pvz. norint įvertinti, kiek jums mokesčių reikės mokėti nuo akcijų pardavimo, reikės skaičiuoti ir visas kitas jūsų pajamas.
Kita vertus vėl gali išlošti turintys sutuoktinius – pvz. investuojant lėšas, kurios yra bendroji jungtinė nuosavybė, pajamos galės būti dalinamos abiems sutuoktiniams. Taigi ir progresyvumo laipteliai taikysis dvigubai. Deja šiuo tikslu iki šiol VMI pripažindavo tik oficialias santuokas.
*114k ir 228k eurų ribos yra apytikslės ir galioja 2023 metams. Vėlesniais laikotarpiais jos gali būti kitokios, nes priklauso nuo vidutinio darbo užmokesčio.
Individuali veikla – didinamas GPM ir Sodros mokesčiai
Dabar – 15% GPM tarifas kai pajamos virš 35k eurų per metus, 5% pajamoms iki 20k eurų. Pajamoms tarp 20-35k eurų tarifas apskaičiuojamas pagal formulę ir yra tarp 5-15%. Taip pat galima atskaityti 30% sąnaudų be jokių pagrindžiančių dokumentų.
Siūloma – per 2024-26 m. palaipsniui didinti tarifą nuo 15 iki 20% asmenims, kurių pajamos viršija 35k eurų. 5% tarifo taikymo riba palaipsniui mažės iki 10k eurų. Bus galima atskaityti tik 20% sąnaudų be pagrindžiančių dokumentų. Papildomas 1,31% nedarbo draudimo mokestis.
Rezultatas: ženkliai didesni mokesčiai dirbantiems pagal individualią veiklą, ypatingai uždirbantiems virš 35k eurų. Siūlyčiau įsivertinti, ar, kai galima, neverta savo veiklos pradėti vykdyti per įmonę ar mažąją bendriją.
Pavyzdys
Paskaičiuokim, kaip pasikeis advokato pajamos į rankas, kuris klientams per metus išrašo sąskaitų už 60k eurų.
2023: visi mokesčiai = 13,7k eurų, atlygis į rankas = 46,3k eurų
2024: mokesčiai = 16k eurų, atlygis į rankas = 44k eurų
2025: mokesčiai = 17k eurų, atlygis į rankas = 43k eurų
2026 ir vėliau: mokesčiai = 18,5k eurų, atlygis į rankas = 41,5k eurų
Rezultate tokio advokato 2026-aisiais per mėnesį vidutinis atlygis į rankas sumažės 410 eurų arba beveik 11% atlyginimo sumažėjimas.
Verslo liudijimai – tik iki 24k eurų per metus
Dabar riba pajamoms pagal verslo liudijimą – 45k eurų per metus.
Siūloma ribą mažinti iki 24k eurų pajamų. Taip pat planuojama naikinti galimybę verslo liudijimus įsigyti NT nuomos paslaugoms.
Primenu, jog veikiant pagal verslo liudijimą mokamas fiksuotas savivaldybės mokestis, neatsižvelgiant į pajamas, tačiau veiklų sąrašas yra ribotas. Pavyzdžiui, kaimo turizmo sodybos valdytojas Vilniaus rajone už metus sumoka 90 eurų mokesčių, o pajamų gali gauti iki 45k eurų.
Rezultatas: sumažinus ribą, bus surenkama daugiau mokesčių iš ne visai smulkių verslininkų.
Naikinamos GPM lengvatos pensijų fondams ir gyvybės draudimo įmokoms (sutartims nuo 2024 m.)
Mano praktikoje tai buvo dažniausiai taikytos GPM lengvatos, buvo galima susigrąžinti po 300 eurų iš kiekvienos. Kaip alternatyvą žadama įteisinti investicines sąskaitas, per jas investuojant bus galima atidėti apmokestinimo momentą, nes reinvestuotoms lėšoms mokesčiai nebus taikomi.
Rezultatas: valstybė sutaupys šioms mokesčių lengvatoms skirtas lėšas (44 mln. eurų). Per investicines sąskaitas investuojamoms lėšoms lengvata nežadama, tik nukeliamas apmokestinimo momentas iki kol pelnas bus naudojamas saviems poreikiams.
Panašu, jog reformos tikslas – surinkti daugiau gyventojų pajamų mokesčių, ypatingai dirbančių pagal indvidualią veiklą sąskaita. Užtai žadama parama smulkiam verslui, bet apie pasiūlymus jiems bus atskiras komentaras.