Kaip apmokestinamos jūsų investicijos?

Trumpai apie mokesčius, kurie taikomi jūsų investuotiems pinigams

Prasidėjus pajamų deklaravimo sezonui, šiandien apžvelgsiu kokius mokesčius turėsite mokėti nuo pajamų iš populiariausių investicijų:

  • Palūkanos: taikomas 15% GPM tarifas*. 500 eurų neapmokestinamas dydis taikomas palūkanoms iš bankų, kredito unijų, sutelktinio finansavimo platformų, vyriausybės obligacijų ir pan.
  • Dividendai: taikomas 15% GPM tarifas. Jei dividendus išmoka Lietuvos įmonė, tai paprastai ji išskaičiuoja ir deklaruoja mokestį, tad jūs gaunate sumą po mokesčių. Gaunant dividendus iš užsienio įmonės – mokesčius reikės deklaruoti ir sumokėti pačiam.
  • NT nuoma: taikomas 15% GPM tarifas* arba galima įsigyti verslo liudijimą. Daugiau informacijos šia tema – mano įraše LinkedIn https://lnkd.in/eNzdnPbq
  • Pajamos iš finansinių priemonių pardavimo (capital gains): taikomas 15% GPM tarifas*, taikomas 500 eurų neapmokestinamas dydis.

Sodros mokesčiai šioms pajamų rūšims netaikomi.

*Jei palūkanų, NT nuomos, kapitalo prieaugio ir kai kurios kitos ne darbo santykių pajamos >180k eurų per 2022 metus, tai viršijančiai daliai taikomas 20% tarifas.

Atkreipiu dėmesį, jog jei investuotos lėšos – bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, tai minėtais neapmokestinamaisiais dydžiais gali pasinaudoti abu sutuoktiniai. Pavyzdžiui, Jolanta gavo 1000 eurų palūkanų iš indėlio kredito unijoje. Ji GPM deklaracijoje deklaruoja 500 eurų palūkanų, ir jos sutuoktinis Jonas – taip pat 500 eurų. Tokiu būdu GPM nuo šių pajamų mokėti nereikės.

Pastaba: šiame straipsnyje pateikiama apibendrinta informacija tik apie dažniausiai pasitaikančias situacijas, ji nėra pilna ir neapima visų galimų scenarijų ar sprendimo būdų. Tai nėra patarimas mokesčių klausimais. Kiekvieno kliento atvejis yra unikalus ir prieš priimant sprendimą, rekomenduojame išanalizuoti visas reikšmingas aplinkybes bei pasitarti su savo mokesčių konsultantu.