Ar verta dirbti su laisvai samdomu specialistu?

Kaip teisingai kurti paslaugų santykius su laisvai samdomu specialistu, kad išvengtumėte VMI dėmesio ir mokesčių problemų


Elena iš UAB “Trys paršiukai” planuoja samdyti programuotoją ir jai iškilo klausimas:

❓Jau kuris laikas ieškojome programuotojos ir pagaliau pasisekė – radome puikią kandidatę! Mes siūlome darbą pilnu etatu, bet ji norėtų teikti paslaugas pagal individualią veiklą (IV) arba per savo turimą mažąją bendriją (MB). Problemos nematome, bet ar nesulauksime nepageidaujamo VMI dėmesio?

💡 Elena, koks aktualus Jūsų klausimas! Vis daugiau žmonių nori turėti daugiau laisvės savo profesinėje veikloje (tuo pačiu sumokėti mažiau mokesčių), tad tikrai svarbu įsivertinti, kada samdyti paslaugų teikėjus pagal IV ar MB yra naudinga, o kada – ne.

✅ Verta, kai laisvai samdoma specialistė (t.y. teikianti paslaugas pagal IV arba per MB) iš tikrųjų veikia kaip laisvai samdoma darbuotoja, o jūsų bendradarbiavimas neturi darbo santykių požymių. Pavyzdžiui, specialistė paslaugas teikia keletui įmonių, pati rūpinasi savo darbo priemonėmis, kvalifikacijos kėlimu, nėra pavaldi kliento darbuotojams, negauna fiksuoto atlygio ir pan.

❌ Priešingai, kai vienintelis tikslas dirbti pagal IV ar MB yra mažesni mokesčiai, o visa kita yra taip pat, lyg programuotoja būtų jūsų darbuotoja. Pvz. ji dirba jūsų biure kasdien po 8 val., turi praėjimo kortelę, yra kviečiama į įmonės vakarėlius ir komandos formavimo renginius, gauna visas darbo priemones ir darbuotojams skirtas dovanas, užmokestis yra mokamas toks pat kiekvieną mėnesį (net kai atostogauja) ir t.t.

Elena, atsižvelgiant į tai, kad specialistė pati išreiškė norą dirbti kaip laisvai samdoma, galite ją įdarbinti šiuo principu atsižvelgiant į aukščiau aprašytus apribojimus. Tačiau, jei tokie santykiai būtų pripažinti darbo santykiais, atsakomybė kristų UAB „Trims paršiukams“. Todėl labai svarbu užtikrinti, kad jūsų bendradarbiavimo esmė išliktų kaip paslaugų teikėjo ir pirkėjo.


Daugiau panašių straipsnių – LinkedIn tinkle.